Kunnanhallitus

Kunnanhallitus huolehtii kunnan johtamisesta ja kehittää kunnan taloutta, elinvoimaa sekä hyvinvoinnin ja terveyden edistämistä kunnanvaltuuston asettamien tavoitteiden, suunnitelmien ja päätösten mukaisesti.

Kunnanhallituksen tehtäviin kuuluu valtuuston käsittelemien asioiden valmistelu, täytäntöönpano ja laillisuuden valvonta.

Kunnanhallituksen toimivallasta ja yleisistä tehtävistä säädetään kuntalaissa. Tehtäviä on lisäksi täsmennetty Iitin kunnan hallintosäännössä.

Paikkajakauma

Iitin kunnanhallituksessa on 9 jäsentä. Jokaisella jäsenellä on henkilökohtainen varajäsen. Valtuusto valitsee jäsenet ja varajäsenet kahden vuoden toimikaudeksi.

Toimikaudella 2021-2023 paikkajakauma kunnanhallituksessa on seuraava:

  • Kesk 3 (puheenjohtajuus)
  • SDP 3
  • AI 1
  • Kok 1
  • Vihr 1

Kunnanhallitus 2021-2023

Puheenjohtaja: Savelainen Atte, atte.savelainen@iitti.fi

1. Varapuheenjohtaja: Leino Eira, eira.leino@iitti.fi

2. Varapuheenjohtaja: Lintukangas Minna, minna.lintukangas@iitti.fi

Lonka Merja, merja.lonka@iitti.fi

Mertakorpi Siiri, siiri.mertakorpi@iitti.fi

Ilmarinen Kiira, kiira.ilmarinen@iitti.fi

Mäntynen Timo, timo.mantynen@iitti.fi

Kankkunen Antti, antti.kankkunen@iitti.fi

Lehtinen Seppo, seppo.lehtinen@iitti.fi

Varajäsenet

(Savelainen) Sallinen Jussi, jussi.sallinen@iitti.fi

(Leino) Aro Jaana, jaana.aro@iitti.fi

(Lintukangas M) Lintukangas Tatu, tatu.lintukangas@iitti.fi

(Lonka) Kiviaho Heli, heli.kiviaho@iitti.fi

(Mertakorpi S) Tuomala Riitta, riitta.tuomala@iitti.fi

(Ilmarinen) Matilainen Päivi, paivi.matilainen@iitti.fi

(Mäntynen) Eklund Marko, marko.eklund@iitti.fi

(Kankkunen) Kaarlenpoika Marko, marko.kaarlenpoika@iitti.fi

(Lehtinen S) Martikainen Veli-Pekka, veli-pekka.martikainen@iitti.fi

Kokousaikataulu 2023

Kunnanhallituksen kokoukset klo 17.30. Kunnanhallituksen alustavat kokouspäivät löydät tästä linkistä (ei saavutettava, tekstivastine alla).

Ma 16.1.2023
Ma 6.2.2023
Ma 20.2.2023
Ma 13.3.2023
Ma 27.3.2023
Ma 3.4.2023
Ma 17.4.2023
Ma 8.5.2023
Ma 22.5.2023
Ma 5.6.2023
Ma 19.6.2023
Ma 7.8.2023
Ma 21.8.2023
Ma 4.9.2023
Ma 18.9.2023
Ma 2.10.2023
Ma 16.10.2023
Ma 6.11.2023
Ma 20.11.2023
Ma 4.12.2023
Ma 18.12.2023

Katso myös