Kunnanvaltuusto

Ylintä päätösvaltaa Iitin kunnassa käyttää 27-jäseninen kunnanvaltuusto. Valtuutetut valitaan joka neljäs vuosi järjestettävissä kuntavaaleissa. Kunnanvaltuuston toimikausi 1.8.2021-31.5.2025.

kunnanvaltuusto 2021-2025

Puheenjohtaja: Lehtinen Eemeli (SDP), eemeli.lehtinen@iitti.fi

1.Varapuheenjohtaja: Ollikainen Ari (KESK), ari.ollikainen@iitti.fi

2.Varapuheenjohtaja: Aalto Janne (AI), janne.aalto@iitti.fi

3.Varapuheenjohtaja: Yli-Kaitala Markku (KOK), markku.yli-kaitala@iitti.fi

Savelainen Atte (KESK), atte.savelainen@iitti.fi

Lehtinen Seppo (AI), seppo.lehtinen@iitti.fi

Lintukangas Minna (KOK), minna.lintukangas@iitti.fi

Leino Eira (SDP), eira.leino@iitti.fi

Tuomala Riitta (KESK), riitta.tuomala@iitti.fi

Saarikko Sami (PS), sami.saarikko@iitti.fi

Matilainen Päivi (KESK), paivi.matilainen@iitti.fi

Mäntynen Timo (SDP), timo.mantynen@iitti.fi

Mertakorpi Siiri (KESK), siiri.mertakorpi@iitti.fi

Lintukangas Tatu (KOK), tatu.lintukangas@iitti.fi

Kankkunen Antti (SDP), antti.kankkunen@iitti.fi

Pasila Olli (KESK), olli.pasila@iitti.fi

Martikainen Veli-Pekka (AI), veli-pekka.martikainen@iitti.fi

Ikonen Veikko (KESK), veikko.ikonen@iitti.fi

Aro Jaana (SDP), jaana.aro@iitti.fi

Luukkanen Jari (PS), jari.luukkanen@iitti.fi

Lonka Merja (KESK), merja.lonka@iitti.fi

Ilmarinen Kiira (VIHR), kiira.ilmarinen@iitti.fi

Hutri Heikki (AI), heikki.hutri@iitti.fi

Saarelma Markku (SDP), markku.saarelma@iitti.fi

Kiviaho Heli (KESK), heli.kiviaho@iitti.fi

Eklund Marko (SDP), marko.eklund@iitti.fi

Houni Reijo (KESK), reijo.houni@iitti.fi

Virtanen Pauli (nuorisovaltuuston edustaja)

 

Varalla:

Taavila Eija (KOK), eija.taavila@iitti.fi

Alestalo Riitta (AI), riitta.alestalo@iitti.fi

Hiltunen Heikki (PS), heikki.hiltunen@iitti.fi

Ojala Veikko (KESK), veikko.ojala@iitti.fi

Kaarlenpoika Marko (SDP), marko.kaarlenpoika@iitti.fi

Sallinen Jussi (KESK), jussi.sallinen@iitti.fi

Leino Reijo (KOK), reijo.leino@iitti.fi

Lehtinen Harri (AI), harri.lehtinen@iitti.fi

Sormunen Enni (SDP), enni.sormunen@iitti.fi

Salminen Mika (KESK), mika.salminen@iitti.fi

Viitala Leena (KD), leena.viitala@iitti.fi

Dahl Mika (SDP), mika.dahl@iitti.fi

Lavonen Esa (PS), esa.lavonen@iitti.fi

Rintala Ainokaisa (AI), ainokaisa.rintala@iitti.fi

Niinipuu Maria (KESK), maria.niinipuu@iitti.fi

Lairila Maria (KOK), maria.lairila@iitti.fi

Ruusunen Aimo (SDP), aimo.ruusunen@iitti.fi

Mikkola Tarja (KESK), tarja.mikkola@iitti.fi

Holmberg Terhi (VIHR), terhi.holmberg@iitti.fi

Purho Matti (AI), matti.purho@iitti.fi

Porkka Kari (KD), kari.porkka@iitti.fi

Kärkelä Petri (KD), petri.karkela@iitti.fi

Talja Arja (KESK), arja.talja@iitti.fi

Mertakorpi Pekka (KESK), pekka.mertakorpi@iitti.fi

Hippeläinen Päivi (VHR)

Puumalainen Timo (nuorisovaltuuston varaedustaja)


Kunnanvaltuuston kokoonpano valtuustoryhmittäin

Kesk 10
SDP 7
AI 4
Kok 3
PS 2
Vihr 1


Kokoukset

Kunnanvaltuusto kokoontuu yleensä kerran kuussa kuukauden viimeisenä tiistaina klo 18:00.
Valtuuston alustavat kokouspäivät löydät tästä linkistä. (alustava aikataulu, päivämäärät voivat muuttua)

Kokousaikataulu 2021:

(25.1.2022 Valtuustoseminaari)
22.2.2022
26.4.2022
24.5.2022
23.8.2022
(1.-2.9.2022 Valtuustoseminaari/-retki)
13.9.2022
15.11.2022
13.12.2022

Erityistä:
Marraskuussa veroprosenttien ilmoittaminen verohallinnon määräämässä aikataulussa
Joulukuussa valtuuston talousarviokokous klo 12:00, valtuuston pikkujoulut klo 18:00
Aikatauluun merkitty valtuustoseminaari 25.1. Strategia, sekä varaus syksylle 2pv seminaariin. Muutoin seminaarit täydennetään 2-3 vk ennen seminaarin ajankohtaa

Seuraa kokousta

Valtuuston kokoukset ovat julkisia ja yleisölle avoimia. Kokoukset pidetään kunnantalolla osoitteessa Rautatienkatu 22.

Valtuuston kokouksia voi seurata myös livelähetyksenä YouTube-kanavan kautta sekä tallenteena 2 viikon ajan saavutettavuusdirektiivin mukaisesti. Saavutettavuusdirektiivin mukaan videot tulee olla tekstitettyjä, jos ne ovat katsottavissa yli 14 päivää. Livelähetyksiä ei sido tekstittämisen vaatimukset.

Katso myös