Eduskuntavaalit 2023 Iitin kunnassa
Kategoria: Info, asiointi, päätöksenteko ja hallinto
Iitin kunnan verkkosivuille on nyt lisätty oma sivu vaaleille, josta löydät tarkemmat ajankohtaiset tiedot tulevista vaaleista.
Löydät vaalisivun seuraavasta polusta: Päätöksenteko ja asiointi -> Päätöksenteko -> Vaalit tai www.iitti.fi/vaalit
Alle on koottu lyhyesti seuraavien vaalien tärkeimmät päivämäärät.
Ennakkoäänestys
Eduskuntavaalien ennakkoäänestyksen ajankohta on 22.3.-28.3.2023.
Iitissä ennakkoäänestyspaikkana toimii uuden Kunnantalon aulatila.
Lisäksi liikkuvana äänestyspaikkana toimii kirjastoauto 25.-26.3.2023.
Vaalipäivä
Varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina 2.4.2023.
Äänioikeusilmoituksessa on tieto äänestyspaikastasi vaalipäivänä. Voit äänestää vain siinä äänestyspaikassa, joka lukee äänioikeusilmoituksessasi.
Huomaathan, että saat ilmoituskortin sähköisenä, jos olet ottanut Suomi.fi-palvelun käyttöön. Äänioikeusilmoitusta et välttämättä tarvitse mukaasi äänestyspaikalle,henkilöllisyystodistus riittää, esimerkiksi passi, henkilökortti tai ajokortti.
Koti-ja laitosäänestys
Jos olet sairas tai sinun on kohtuuttoman vaikeaa mennä äänestyspaikalle ja äänestää siellä, voit äänestää ennakkoon kotonasi. Ilmoittaudu kotiäänestykseen oman kuntasi keskusvaalilautakunnalle viimeistään 21.3.2023 kello 16 mennessä.
Laitoksissa voivat äänestää vain niissä hoidettavina olevat tai niihin otetut henkilöt. Muilla, esimerkiksi laitoksen henkilökunnalla, ei ole oikeutta äänestää laitosäänestyksessä. Laitoksen, jonka asukkaat haluavat äänestää, on tehtävä ilmoitus keskusvaalilautakunnalle viimeistään 21.3.2023 kello 16 mennessä.
Ulkomainonta
Eduskuntavaalien 2023 ulkomainonta voidaan aloittaa keskiviikkona 15.3.2023 Kausalan torilla. Mainonta muilla Iitin kunnan omistamilla alueilla ja kiinteistöillä on kielletty.
Lisätietoja:
Henni-Leena Jaakkola
Keskusvaalilautakunnan sihteeri
henni-leena.jaakkola@iitti.fi
puh. 040 194 6048