Kuulutus kaavan hyväksymisestä (MRA 94 §): tilaa Lammaskorpi koskeva kaavamuutos Kymijoen-Konniveden rantaosayleiskaavan alueella

Kuulutus 82/31.8.2026

537/10.02.03/2025

Kuulutus kaavan hyväksymisestä (MRA 94 §): tilaa Lammaskorpi koskeva kaavamuutos Kymijoen-Konniveden rantaosayleiskaavan alueella

Iitin kunnanvaltuusto on päätöksellään 25.8.2026 § 34 hyväksynyt Kymijoen-Konniveden rantaosayleiskaavan muutoksen tilan Lammaskorpi alueella 13.3.2026 päivätyn kaavaehdotuksen (kaavakartta määräyksineen, kaavaselostus 10.8.2026 tehdyin päivityksin ja liitteineen) mukaisena.

Yleiskaavan hyväksymistä koskevaan päätökseen saa hakea muutosta kunnallisvalituksella Hämeenlinnan hallinto-oikeudelta. Valitusaika on 30 päivää.

Kaavapäätöksen katsotaan tulleen kaikkien valitukseen oikeutettujen tietoon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on asetettu tarkastettuna nähtäville yleisessä tietoverkossa. Valitus on toimitettava valitusviranomaiselle viimeistään valitusajan viimeisenä päivänä ennen valitusviranomaisen aukioloajan päättymistä.

Tarkastettu pöytäkirja on asetettu nähtäville kunnan verkkosivuille (iitti.fi) 31.8.2026.

Hyväksymistä koskeva päätös ja hyväksytty kaava (kaavakartta määräyksineen ja kaavaselostus liitteineen) ovat nähtävillä kunnan verkkosivuilla www.iitti.fi/vireilla-olevat-kaavahankkeet sekä aukioloaikoina Iitti-pisteessä kirjastolla (Kausansaarentie 3, Kausala, puh. 040 141 7811).

IITIN KUNTA/Kunnanhallitus/31.8.2026

-Kunnan verkkosivut, kuulutukset, laitto 31.8.2026, poisto 8.10.2026
-Kunnan verkkosivut, vireillä olevat kaavahankkeet, laitto 31.8.2026 – koko
kaavaprosessin ajan
-Iitinseutu, kunnan palsta 3.9.2026

Nähtävillä olevat asiakirjat:
– pöytäkirjan ote valitusosoituksineen
– hyväksytty kaava: kartta määräyksineen ja selostus liitteineen


Jaa sivu eteenpäin

Muita tiedotteita