Avotulen tekeminen metsä- ja ruohikkopalovaroituksen aikana on kielletty, rikkeestä voi seurata sakko

29.04.2020 13:30

Kategoria: Asuminen ja ympäristö

Kevät on ulkonaliikkumisen ja puutarhatöiden aikaa. Pelastuslaitokselle kevät näyttäytyy usein ihmisten tulenkäsittelyn taitamattomuutena. Tänäkin vuonna on ollut jo useita kymmeniä nuotioista, oksien- ja risujenpoltosta ja muusta huolimattomuudesta lähteneitä ruohikko- ja maastopalojen sammutustehtäviä.

Metsäpalovaroituksen aikana avotulenteko kaikilla alueilla kielletty. Avotulenteko on kielletty myös silloin, kun olosuhteet kuivuuden, kovan tuulen tai muun syyn takia ovat sellaiset, että metsäpalon vaara on ilmeinen. Edellä mainitut rajoitukset koskevat kaikkia avoimia tulentekopaikkoja.

Metsä- ja ruohikkopalovaroituksen aikana tulenteko on sallittu ainoastaan• rakennusten tulisijoissa sekä erityistä varovaisuutta noudattaen maapohjasta eristetyissä grilleissä, joista tuli ei pääse leviämään myöskään kipinöinnin vuoksi• hormillisissa, katetuissa tulentekopaikoissa  

ilmatieteenlaitoksen varoitukset löydät täältä

nuotio